Detailní popis
SUCHÉ VS. POLOSUCHÉ
Při rozdílu cukr mínus kyseliny do výše 2 g/l si může vinař vybrat, zda své víno označí jako suché nebo polosuché. Tohle růžové víno má 8,3 g/l zbytkového cukru a 6,3 g/l kyselin, proto ho díky tomuto rozdílu můžeme zařadit jak do kategorie "suché" - což preferujeme my, podle chuti, tak do kategorie "polosuché", kterou si vybral vinař a nalepil to i na etiketu. Toliko pro vysvětlení, proč my suché a proč etiketa říká polosuché.
O ODRŮDĚ SEVAR
Odrůda SEVAR byla vyšlechtěna v moravských Polešovicích křížením Seyve Villard se Svatovavřineckým. Cílem tohoto křížení bylo vypěstovat odrůdu, která by byla odolná plísním a jiným nemocem, ale taky mrazům (vydrží prý stejnou zimu jako Frankovka -23°C), a taky aby brzy a dobře dozrávala, tj. aby se z ní dalo udělat dobré červené i na Moravě (a bez kompromisů!).
Sbírá se podobně jako Portugal někdy na přelomu srpna/září, takže by se z ní dalo s úspěchem vyrábět mladé víno.
Díky tomu, že dobře odolává plísním a taky třeba padlí, je vhodná pro BIO zemědělství, kdy na ní lze navíc ušetřit i na BIO postřikách. Místo 6 postřiků se dokáže SEVAR i v horších ročnících udržet jen se 2 postřiky. Veverkovi obhospodařují v BIO režimu cca 4000 hlav (keřů) SEVARu.
Tento jejich Sevar byl tudíž vyroben z BIO hroznů. Citlivé konzumenty jistě potěší i to, že i samotná vína obsahují 4-5x méně síry, než povolují normy, takže nezatěžují vaše tělo, ani přírodu.
SEVAR je "nová" moravská odrůda, i když byla vyšlechtěna už v roce 1964. Ovšem po nějakých peripetiích byla do Státní odrůdové knihy zapsána až v roce 2008. Vysazována byla od roku 2004, takže vína z ní jsou nová a poměrně vzácná. Předpokládám, že se jeho výsadba bude dále rozrůstat...
O VINAŘSTVÍ VEVERKA ČEJKOVICE
Vinařství Františka (otce) a Tomáše (syna) Veverkových poznáte podle mlýna na etiketě, kterému v Čejkovicích říkají větřák. Rodinné vinařství založili v roce 1992, i když rod Veverků vinaří už od nepaměti. V současnosti hospodaří na 15 ha vinic vysázených na prvotřídních viničních tratích v katastru obce Čejkovice, ležící v jedné z nejteplejších lokalit jižní Moravy s velmi příznivými klimatickými a půdními podmínkami.
Své vinice obhospodařují v BIO režimu, což mimo jiných znamená úplné vyloučení chemických hnojiv či chemických postřiků. Ročně vyprodukují cca 50.000 lahví harmonických, elegantních, ale i netradičních vín, jež jsou pravidelně oceňována na prestižních domácích i zahraničních soutěžích.